Čo je to mobilný dom? Výraz mobilný dom je len „ľudové“ pomenovanie pre Karavanový mobilný domov. V tomto článku tento výraz budeme používať ako všeobecne známy/používaný, no v skutočnosti výraz mobilný dom slovenská legislatíva nepozná. Poďme teda pekne od začiatku.
Mobilné domy sú vyrábane podľa európskej normy schválenej Európskym výborom pre normalizáciu CEN (Comité Európéen de Normalisation) dňa 14.10.2014. Členovia CEN sú povinný plniť vnútorné predpisy CEN, v ktorých sú stanovené podmienky, za ktorých sa tejto európskej norme bez akýchkoľvek zmien udeľuje postavenie národnej normy. Členom CEN je aj Slovensko, ktoré normu STN EN 1647 prijalo.
V norme STN EN 1647 je mobilný dom definovaný, resp. jeho správne legislatívne pomenovanie je OBYTNÉ VOZIDLO NA VOĽNÝ ČAS – KARAVANOVÝ MOBILNÝ DOMOV.
Z toho vyplýva, že nejde o dom/stavbu, ale o vozidlo/výrobok. K vozidlu nie je potrebné stavebné povolenie.
A keď sa pripojí karavanový mobilný domov na inžinierske siete, ide už o stavbu a je potrebné stavebné povolenie? Základným pojmom hmotnoprávnej úpravy stavebného poriadku obsiahnutej v druhej časti Stavebného zákona je pojem stavba. V zmysle ust. § 43 ods.1 Stavebného zákona sa pod pojmom “stavba” rozumie stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Podstatné je, že Karavanový mobilný dom nie je podľa vyššie uvedenej definície Stavebného zákona stavba, nie je to stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných materiálov a preto je nelogické, aby sa na neho vzťahoval Stavebný zákon. Tým, že sa obytné vozidlo spojí pevne so zemou prostredníctvom inžinierskych sietí je bezpredmetné, nakoľko vozidlo sa pripojením na inžinierske siete nezmení na stavbu.