Každý, komu sa rosia okná, či našiel na stenách plesne potvrdí, že naučiť sa správne vetrať je tak trochu alchýmia. Správna technika vetrania je dôležitá najmä pri plastových oknách, ktorá veľmi dobre tesnia. Pokiaľ sú uzatvorené, prejde nimi len veľmi málo vzduchu. Ako teda správne vetrať?
- Ráno vyvetrajte všetky miestnosti. Otvorte okná dokorán na 5 minút. Za túto dobu sa vymení vzduch, no súčasne neochladnú steny v byte.
- V priebehu dňa vetrajte v závislosti na vlhkosti v miestnosti. Ideálne je intenzívne krátke vetranie každé dve hodiny.
- Úlohu zohráva aj množstvo kvetov v interiéri. Čím viac kvetov, tým vyššia vlhkosť.
- Dĺžka trvania vetrania závisí na vonkajšej teplote. Čím je chladnejšie, tým kratší čas je potrebný.
- V zime si vystačíte pri každom vetraní so 4 až 6 minútami.
- Na jar a na jeseň potrebujete 10 až 20 minút.
- V lete by okná mali zostávať otvorené aspoň 30 minút.
- V zime by sa nemalo používať vyklopené okno, alebo mikroventilácia. Ich pomocou sa nedá vyvetrať rýchlo a dochádza k zbytočnej strate tepla. Ich využitie si preto nechajte na obdobie, kedy sa nekúri.
V chladných dňoch, kedy máte okná väčšinu dňa zavreté, kúrite a varíte, sa v miestnostiach nahromadí vlhkosť a tým sa vytvárajú sa podmienky pre vznik plesní na stenách. Je teda potrebné naučiť sa cielene vetrať. Dôležitá je pravidelnosť a intenzita vetrania, aby sa vzduch v miestnostiach kompletne vymenil. V priebehu dňa by nemala relatívna vlhkosť prekročiť 50 %. Ak presiahne tzv. rosný bod, pri ktorom sa vzduch nasýti na 100 %, začne sa zrážať a to najmä v nevetraných rohoch miestnosti a za nábytkom a následne tvoriť pleseň. Dobrým pomocníkom, ktorý Vám pomôže kontrolovať vlhkosť vzduchu v byte, je teplomer s vlhkomerom.
Ako spoznáte, že je “niečo” zle? Prezradia to napríklad zarosené okná, alebo plesnivé škvrny za nábytkom. Čo s tým? V tom prípade je potrebné sklá a rámy okamžite utrieť, v miestnosti treba dôkladne vyvetrať a zistiť príčinu problému. Treba tiež skontrolovať, či sa teplý vzduch môže dostať k okenným sklám. Treba vytiahnuť žalúzie, rozhrnúť závesy, odhrnúť záclony a prípadne o 1 až 2 ° C prikúriť.
Ak by ste roseniu na oknách nevenovali pozornosť, mohli by vás po čase začať trápiť nepríjemné plesne. Oplatí sa preto zaobstarať si vlhkomer a dbať na správne vykurovanie. V obytných miestnostiach by teplota v zime nemala klesať pod 20 až 21 ° C, vlhkosť by nemala byť vyššia ako 50 %.
Niekoľko rád, ktoré vám pomôžu obmedziť vlhkosť a nedovoliť plesniam, aby vám ničili zdravie:
- Vo vlhkých miestnostiach nesušte bielizeň .
- Pri varení používajte digestor.
- Varte iba v hrncoch s pokrievkami.
- Zaistite cirkuláciu vzduchu od vykurovacieho telesa. Odstráňte z cesty všetko, čo bráni šíreniu tepla.
- Vo vlhkých miestnostiach odsuňte nábytok od stien. Medzera by mala byť asi 5 cm široká.
- Keď už máte na stenách pleseň, použite špecializované prípravky, napr. Savo.
- Do miestnosti umiestnite pohlcovače vlhkosti a pravidelne z nich vylievajte vodu.
- Vetrajte do kríža, aby vznikol prievan. Otvorte protiľahlé okná a dvere.
- Pokiaľ je to možné, nainštalujte do kúpeľne odvetrávanie. V kúpeľni, odkiaľ uniká do bytu veľa pary, vetrajte častejšie.
- Klimatizácia nenahradzuje vetranie, čerstvý vonkajší vzduch je pre ľudské zdravie nepostrádateľný.
Ak máte doma veľa kvetov a rosia sa vám okná, alebo sa dokonca objavuje pleseň, mali by ste počet rastlín zredukovať.
Pokiaľ sa nechcete o správne vetranie starať vôbec, nechcete kúriť zbytočne a zároveň sa nevystavovať riziku plesní, riešením je RIADENÉ VETRANIE REKUPERÁCIOU. Ide o kontinuálnu výmenu vzduchu z interiéru za čerstvý a čistý vzduch zvonka. Privádzaný vzduch získava od odvádzaného väčšinu jeho tepla a vďaka použitej filtrácii je aj zbavený prachu, peľu a alergénov.